Milan Šufflay
Izgled
Milan Šufflay (1879. - 1931.), hrvatski povjesničar, jedan od utemeljitelja albanologije, autor prvoga hrvatskog znanstvenofantastičnog romana.
Nenaveden izvor
[uredi]- Nema te ideje budućnosti, koja bi u narodnim redovima mogla imati snagu prošlosti.
- Kao što ne može biti induvidualnog jastva bez pamćenja, tako nema narodne svijesti bez povijesti.
- I tko danas hoće da mu njegov narod bude svjež i snažan, taj ne smije da razara njegovo pamćenje jer time uništava njegovo jastvo.
- Tko srlja na Balkan, taj truje hrvatsku krv.
- Zapad je na hrvatskom tlu apsolutno nadmoćan i ova zapadnjačka dominantna ostaje karakteristikom hrvatske nacije kroz sva poznija vremena.
- Zapadnjački katolički Hrvati nemaju što da traže na pravoslavnom Balkanu. To je danas domena Srba, koji su za to, kroz dugi niz naraštaja, potpuno adaptirani.
- Hrvatski nacionalizam ne znači samo ljubav prema rodnoj grudi i hrvatskim domovima na njoj, on ne znači samo lokalni patriotizam, već lojalnu službu čitavom bijelom Zapadu.
- Mi niti smo bili, niti ćemo ikada biti Jugoslavjani. Mi ne poznamo i ne priznamo Jugoslavije.
Citati o osobi
[uredi]- Malo osoba ima u povijesti koji su požrtvovanije služile interesima svog naroda, europske kulture i ujedno interesima mađarskog naroda, kao Milan Šufflay u godinama jugoslovenske diktature. Kao mučenik svog naroda stupio je u besmrtnost i njega kojega je javno mišljenje nekada odbacilo, pratili su tisuće Hrvata na zadnji put. Kod njegovog lijesa dobrovoljno je stražu držala ona akademska omladina koja mu je deset godina sprječavala profesorski rad. Mađarska povijesna znanost s dubokom žalošću obnavlja uspomenu Milana Šufflaya. Uvijek smo znali da je vjeran sin svog naroda, ali uvijek smo ga smatrali i našim. Šufflay je bio najveći Mađar među Hrvatima i zato je bio i najveći Hrvat. Slava njegovoj uspomeni! – József Bajza[1]
Izvori
[uredi]- ↑ Stevović, Nenad. 2019. Milan Šufflay, Jožef Bajza i hrvatsko-mađarski odnosi. Zbornik Janković. Ogranak Matice hrvatske u Daruvaru. Daruvar. 4 (4): 617–620