Suradnik:StjepanG/Radionica
Ova stranica propisuje izgled stranica. Popisana su pravila za svih šest vrsta stranica (osobe, filmovi, TV emisije, filmovi, književna djela, teme, poslovice). POdaci su opsežni i ne morate zapamtiti sve: za praktičnu primjenu koristite stranicu Wikicitat:Predlošci.
Opće smjernice
[uredi]- Sve Wikicitatove stranice trebaju sadržavati kratak uvod u kojem će se pojasniti glavni pojam, a značajniji pojmovi povezati na Wikipediju.
- Preporučljivo je otvoriti i odjeljak Vanjske poveznice koji treba biti i posljednji. Kao prva stavka uvijek se postavlja okvir za Wikipediju, pomoću predloška: {{wikipedija}} ili {{wikipedija|Ime članka}}. Onda slijede poveznice na newikipedijske stranice.
- Posljednja stavka u istom odjeljku treba biti kategorija, koju postavljamo ovako: [[Kategorija:Ime kategorije]]. Svi članci na Wikicitatu trebaju biti kategorizirani.
- Poveznice na Wikipediju su potrebne, ali ne treba pretjerivati. Svakako se postavlja već spomenuti okvir za Wikipediju u odjeljku Vanjske poveznice, a same poveznice se mogu postavljati u uvodu, te malo manje u samim citatima. (Poveznice na Wikipedije prave se kao i obične, samo što se doda "w:" ispred, primjerice: [[w:Glazba]].)
Oblikovanje citata
[uredi]Stari tekst imao je podnaslov vrstu stranice (osoba, tema, poslovica i sl.) i dalje podpodnaslove oblikovanje citata i odjeljci. Ja sam sva oblikovanja sastavio u jedan podnaslov, i sve odjeljke u drugi, i to je srž moje izmjene. Zašto? Tekst se ponavljao. Na kraju sam došao do toga da pravila iznesena u ovom odjeljku odnose na sve vrste stranica. Pa zašto da ne budu u jednom odjeljku?
Što se tiče samog teksta, moje su izmjene minimalne. Veće su izmjene preslagivanje teksta.- Svi citati se oblikuju kao popis (u wikitekstu to su zvjezdice), po pravilu jedan citat - jedna zvjezdica.
- Obvezno koristite navodnike (oni označavaju da je nešto upravo onakvo kakvo je izvorno napisano, bez obzira na moguće pogreške, koje se također doslovno citiraju). Možete koristiti standardizirane ( " " ) ili hrvatske ( „ ” ) navodnike.
- Sve bilješke o prijevodu, izvoru ili kontekstu i dodatne informacije slijede u potpopisu - drugoj zvjezdici.
- Ako citat nije na hrvatskom, piše se u kurzivu; u tom je slučaju nekad nužna i transliteracija, koja slijedi u drugoj zvjezdici.
- Na tematskim stranicama može se koristiti tilda (~) da označi izvor (koji može biti osoba, knjiga, emisija i sl.).
Filmske i TV stranice
[uredi]Kod njih vrijede ova i dodatna pravila:
- Citati se navode redom pojavljivanja u epizodi.
- Slogani se popisuju redom pojavljivanja (pod navodnicima).
- Dijalozi su svi TV citati i određeni filmski (kad sudjeluje dva ili više likova). Oni imaju posebno oblikovanje:
: '''Lik''': Tekst
.
Ovdje navodnici nisu potrebni, po pravopisnom pravilu za dramska ili slična djela.
- Dijalozi se odjeljuju predloškom {{Crta}}.
- Eventualni kontekst događanja (didaskalije) valja svesti na minimum, a oblikuje se ovako:
: '''Lik''': ''[Likovi izvode neku radnju ili govore na određeni način.]'' Tekst.
Odjeljci
[uredi]Svi ovdje opisani odjeljci su druge razine (==). Nije nužno da članci sadrže sve navedene odjeljke, ali se mora pridržavati navedenog slijeda i predviđenog sadržaja.
Stranice osoba
[uredi]Članak o osobi treba započeti kratkom biografskom bilješkom (1-4 rečenice). Ime osobe se podebljava, i po mogućnosti povezuje na postojeći Wikipedijin članak o njoj. Uz ime, u zagradama, dodaju se godina rođenja i smrti. Izrazi u uvodu se često povezuju na druge stranice Wikicitata ili Wikipedije.
- Naveden izvor: Citati s potpunim i provjerljivim izvorom (govor, knjiga, intervju i sl.).
- Ako postoji veći broj citata od istog izvora, može se postaviti i pododjeljak treće razine u koji će se isti grupirati. Daljne žanrovsko ili tematsko grananje je prihvatljivo, ali nije preporučljivo.
- Pri navođenju izvora budite što je moguće točniji: odredite izvor, mjesto unutar izvora, a ako je izvor dostupan na internetu i poveznicu na njega. ISBN brojevi, brojevi poglavlja, izdanja i stranica su dobrodošli kako biste olakšali moguću provjeru.
- Nenaveden izvor: Citati koji se uobičajeno pripisuju osobi, a o kojima ne postoji točno određen izvor.
- Pogrešno pripisani: Citati koji se uobičajeno pripisuju osobi, ali postoji dokaz da ona to nije rekla, ili da je isti pogrešno zabilježen.
- Kritika ili Citati o osobi: Citati koji se odnose na osobu.
- Ostale poveznice: Druge stranice Wikicitata koje se odnose na osobu.
- Vanjske poveznice: Poveznice o osobi, s posebnim naglaskom na mjesta na kojima se može naći većina njezinih navoda (arhive članaka, blogovi i sl.). Ako autor ima stranicu na Wikizvoru, treba dodati: {{wikizvor autor}}.
Filmovi
[uredi]Na stranicama koje sadrže citate iz filmova, popunite predložak {{film-info}}. Preporuka je ne navoditi više od 5 citata po filmu zbog mogućeg kršenja autorskih prava.
- Lik: Svaki glavni lik treba imati svoj odjeljak u kojem će na jednom mjestu biti navedene sve njegove replike.
- Ostali likovi: Sporedni likovi se mogu grupirati u jedan odjeljak.
- Dijalozi: Citati koji imaju smisao jedino u formi dijaloga pripadaju ovdje.
- Slogan: Ako filmu ima više od jednog slogana, popišite ih ovdje.
- Uloge: Popis glavnih uloga, s tim da ime lika nije poveznica dok je ime glumca poveznica na postojeću stranicu na Wikicitatu ili Wikipediji.
- Vanjske poveznice
Televizija
[uredi]Uvodni odjeljak citata iz televizijskih emisija ili serija treba sadržavati godine početka i ukidanja emitiranja.
Naslove druge razine koristite po sezonama: ==Sezona n==, a naslove treće razine po pojedinim epizodama: ===''Naslov'' [n.m]==, gdje "n" označava broj sezone, a "m" broj epizode.
Potičemo dodavanje posebnog odjeljka na vrhu stranice s ponavljajućim citatima, sloganima i pjesmama.
Književna djela
[uredi]Ovakve stranice trebaju postojati samo ako ima dovoljno citata iz književnog djela, kako stranica ne bi bila premalena. Ako to nije slučaj, onda je ne treba ni započinjati i citate iz tog djela treba postaviti na autorovu stranicu, po pravilima za osobe. (Ako je takva mala stranica ipak započeta, citate iz djela je potrebno premjestiti u članak o autoru, a stranicu o djelu pretvoriti u preusmjeravanje na stranicu o autoru.)
Uvod članka s citatima iz književnog djela treba sadržavati godinu u kojoj je djelo napisano i autora (ili više njih). Po mogućnosti u odjeljak Vanjske poveznice postavite predložak {{wikizvor}} ili drugu poveznicu.
Po potrebi se citati mogu podijeliti u odjeljke koji će biti nazvani po poglavljima, pjevanjima ili drugim odjeljcima iz samog književnog djela.
Teme
[uredi]Temom ovdje podrazumijevamo neki opći pojam poput opere, života ili bolesti. Uredite kao stranicu osobe.
Poslovice
[uredi]Poslovice i druge izreke se navode abecedno, dakle naprave se podnaslovi druge razine za svako slovo abecede. Ispod samog uvoda se koristi predložak {{indeks}}.
Povezani Wikipedijini članci
[uredi]Kategorija:Wikicitat